piątek 24 Maj 2024

Filia biblioteczna w Chwałkowie

Rys historyczny

Filia Biblioteczna w Chwałkowie powstała w 1964r. i od początku swego istnienia mieściła się na poddaszu Domu Kultury. W wyniku otrzymania w depozyt książek z biblioteki szkolnej (która uległa likwidacji) Filia pełniła rolę biblioteki publiczno- szkolnej do 2011 roku. Obecnie księgozbiór szkolny został włączony w zbiory Filii. Od lutego 2009r. wraz z Biblioteką rozpoczęła działalność pracownia multimedialna- wioska internetowa „Centrum Kształcenia- kształcenie na odległość na terenach wiejskich”. W odrębnej sali mieści się 10 stanowisk komputerowych umożliwiających korzystanie z Internetu, programów multimedialnych.  W Sali mieści się także urządzenie wielofunkcyjne, projektor, tablet.   W 2010r. Biblioteka Publiczna wzięła udział w I edycji Programu Rozwoju Bibliotek dzięki czemu Książnica otrzymała dwa komputery, urządzenie wielofunkcyjne oraz aparat fotograficzny. W 2012 roku zbiory Filii zostaną przeniesione do budynku w którym mieściła się Szkoła Podstawowa. Na I piętrze budynku zostały utworzone 3 pomieszczenia. W pierwszym mieści się wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży wraz z czytelnią, w kolejnym wypożyczalnia dla dorosłych oraz pracownia Centrum Kształcenia.

Sentyment pozostanie

Mimo trudnych warunków lokalowych, braku nowości wydawniczych, młoda bibliotekarka, pani Stenia Sobieraj wyczarowała niezwykłe miejsce. Mieszkańcy, szczególnie dzieci docenili wkład tak wielu osób w postanie tejże Filii i okazywali to częstą obecnością na poddaszu. To nie tylko głód czytelniczy nas tam kierował, ale także możliwość udziału w głośnym czytaniu, w zajęciach czytelniczo- plastycznych (regularne zajęcia w ramach „Klubu Pinokio” rozpoczęły się od 1990), w grach i zabawach plenerowych, w pierwszym kontakcie z ideą harcerstwa (efektem tych działań był nowatorski pomysł Stanisławy Sobieraj i organizacja dla dzieci z wioski biwaków wakacyjnych, od 1993r.), a także możliwość udziału w programach artystycznych z okazji uroczystości szkolnych, świąt, dożynek. Swą pasją pani Stenia zaraziła wszystkich mieszkańców. Dzieci i młodzież ją uwielbiały. Biblioteka tętniła życiem, nie stanowiła tylko pomieszczeń wypełnionych książkami, stała się ośrodkiem wielkiej aktywności, pomysłów, inspiracji, pasji pracy z człowiekiem. W czasach, gdy książka stanowiła główne źródło wiedzy i rozrywki, gdy szara rzeczywistość otaczała pewne pokolenia- u nas wypierała ją Biblioteka. Dzięki obecności Szkoły Podstawowej i stałej współpracy obu placówek rozwój intelektualny, artystyczny, sportowy, kulturalny dzieci i młodzieży z małej wioski zawsze się wyróżniał.

O Chwałkowie słów kilka…

Chwałkowo to wioska znajdująca na terenie Gminy Krobia. Wieś liczy 645 mieszkańców. Ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego jest Filia Biblioteczna mieszcząca się w budynku dawnej Szkoły Podstawowej (od marca 2012 roku) wraz z Oddziałem Przedszkolnym. W Chwałkowie znajdują się także Dom Pomocy Społecznej- zajmujący zabytkowy pałac, mieszczący się w przepięknym parku oraz Kościół pw. Trójcy Świętej. Miejscem znanym w całej Gminie Krobia  jest chwałkowski kompleks sportowy- kort tenisowy, boisko z zapleczem treningowym, boisko do gry w siatkówkę i koszykówkę oraz plac na którym organizowane są dożynki wiejskie, festyny, biwaki oraz imprezy lokalne. Mieszkańcy wsi zrzeszyli się w kilku grupach społecznych-  Sołtys i Rada Sołecka, Katolicki Klub Seniora, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Klub Sportowy „Sokół”.

Pracownicy Filii

Pierwszą pracownicą Filii Bibliotecznej w Chwałkowie  w 1964 roku  została pani Stenia Sobieraj. W 2004 roku jej następczynią została Hanna Andrzejewska.

Prenumerata czasopism w 2012 roku

W 2012 roku zaprenumerowano następujące czasopisma:

-Polityka

-Panorama Leszczyńska

-Życie Gostynia

-Viva

-Naj Magazyn

-Claudia

-Świerszczyk

-Przyjaciółka

-Poradnik Bibliotekarza

-Biblioteka w Szkole

Korzystanie z czasopism jest bezpłatne. Umożliwiamy wypożyczenie gazet do domu. Wybór  na tyle duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do Czytelni!

Planowane wydarzenia i imprezy w 2012 roku

·         W każdą środę odbywają się zajęcia czytelniczo- plastyczne „Klubu Pinokio” dla najmłodszych czytelników;

·         Zajęcia czytelniczo- plastyczne dla grup dzieci w Nieparcie i Potarzycy- zajęcia wyjazdowe- w trakcie ustalania szczegółów;

·         Projekt „Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej”- Mieszkańców Gminy Krobia zapraszamy do udziału w projekcie, który zakłada stworzenie archiwum bezcennych historycznych materiałów dokumentujących ważne wydarzenia naszego regionu, tradycję biskupińską, życie na wsi- święta, dożynki, zabawy, naukę, zabytkowe budownictwo, strój biskupiński, organizacje sportowe, okres II wojny światowej i lata przedwojenne.. Wszystkich mieszkańców naszej Gminy  posiadających   ciekawe materiały- zdjęcia, dokumenty osobiste, dzienniki, pamiętniki, listy, kroniki, gazety, pocztówki –chcących podzielić się nimi, ocalić od zapomnienia bardzo serdecznie prosimy o kontakt.  Jednocześnie informujemy, że wszystkie zdjęcia i materiały zostaną skanowane- i  powrócą do swych właścicieli. Stwórzmy razem wirtualna księgę historii naszego regionu.

Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krobia/Filia Biblioteczna Chwałkowo tworzy razem z Ośrodkiem KARTA w ramach szeroko zakrojonej ogólnopolskiej akcji  tworzenia archiwów społecznych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

 

·         Konkurs literacko- plastyczny im. Steni Sobieraj – rozwiązanie konkursu zbiega się ze Świętem Bibliotek i Bibliotekarzy 8 maja;

·         Konkurs na aktywnego mini- czytelnika Oddziału Przedszkolnego- rozwiązanie konkursu w czerwcu;

·         Konkurs plastyczny w trakcie Pikniku Wakacyjnego;

·         Przyśpiewki dożynkowe- coroczna organizacja programu z grupą młodzieży;

·         Andrzejki i Wigilia w Bibliotece dla najmłodszych smyków;

·         Głośne czytanie z przedszkolakami- rozwój zainteresowań czytelniczych grupy najmłodszych dzieci

·         W przygotowaniu niespodzianka dla młodzieży i seniorów

·         Włączenie się Biblioteki w aktywne redagowanie Kroniki wsi Chwałkowo

·         Organizacja spotkań z ciekawymi ludźmi, z lokalnymi pisarzami…

·         Zachęcam wszystkich Czytelników do korzystania z możliwości przesłania na adres mailowy propozycji zakupu książek. Na miejscu w Bibliotece można również zapisać na specjalnym plakacie tytuły, nowości wydawnicze, które polecacie drodzy Czytelnicy.

 

Kontakt

Filia Biblioteczna w Chwałkowie

Chwałkowo 43

63-840 Krobia

Nr telefonu: 655711-966

e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Kierownik Filii Bibliotecznej w Chwałkowie:  mgr Hanna Andrzejewska