poprzednim miesiącu październik 2024 następnym miesiącu
trzezwolaty

Firmy w gminie

Współpracujemy z:

Co zaprojektowane- już w realizacji !
MGOPS-Aktualności
poniedziałek, 13 sierpnia 2012 22:02

SAM 0869Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krobi przystąpił do realizacji zadań na 2012 r., przewidzianych w projekcie systemowym POKL pt. „ Aktywny zyskuje dwa razy”. Mając na uwadze nowe podejścia w pomocy społecznej oraz potrzeby klientów naszego ośrodka dokładamy wszelkich starań, aby zamierzony cel był aktualny i realny, a sposób jego osiągania kształtował właściwe postawy beneficjentów. Chcemy też stosować atrakcyjne i zarazem kreatywne formy wszelakich rozwiązań.

Uwzględniając najwyższe dobro, jakim jest rodzina i wychowanie młodego pokolenia, przy jednoczesnym zachowaniu aktywności zawodowej rodziców, postanowiliśmy w tym roku poświęcić więcej uwagi relacjom rodzic-dziecko i zadbać o ich właściwą integrację oraz prawidłowe pełnienie ról .

W związku z powyższym, priorytetem i pierwszym elementem w realizacji poszczególnych instrumentów projektu w ramach aktywnej integracji stał się Obóz Akademii Rodzica. Zorganizowanie jego, poprzedziło 18 czerwca bieżącego roku, spotkanie informacyjne kadry projektowej z samymi uczestniczkami , na którym omówione zostały szczegóły szkolenia . Tego dnia 15 matek –beneficjentek podpisało stosowne deklaracje, a kontrakty socjalne zawarto dopiero w dniu 28 czerwca.

Najtańszą i najciekawszą ofertę na zorganizowanie Obozu Akademii Rodzica złożyła firma Olgi Czarneckiej z Puszczykowa „ Aktywizacja Szkolenia Wypoczynek”, a jej przedstawicielka – Maria Czarnecka zorganizowała 24 lipca spotkanie organizacyjne z paniami uczestniczącymi w projekcie.

Beneficjentki dowiedziały się o 7-dniowym wyjeździe do Brenna w województwie lubuskim, w terminie od 3 do 9 sierpnia 2012 r.

Zaplanowano bowiem, dla matek z dziećmi letni wypoczynek w połączeniu z pożytecznym, czyli szkoleniem i doskonaleniem warsztatu rodzica. I tak, 3 sierpnia spod „ Biedronki”, pięknym autokarem wyjechało 14 mam i 26 ich pociech w różnym wieku, z których najmłodsze miało 1 rok, a najstarsze 14 lat.

Ośrodek „ Magda” okazał się świetnie przygotowanym i ciekawie położonym miejscem. Świeże powietrze, las i jezioro sprzyjały nabieraniu sił, jak i przyswajaniu wiedzy. Dzieci miały zorganizowane profesjonalne zajęcia i zapewnioną właściwą opiekę, kiedy ich mamy brały udział w szkoleniu. Kobiety dowiedziały się, że nie istnieją rodzice idealni ale w wychowaniu dzieci trzeba bezwzględnie dołożyć starań, by być wystarczająco dobrym. Kadra szkoląca przygotowała niezwykle przydatną tematykę wraz z materiałami .

Najmłodszymi dziećmi cały czas zajmowały się opiekunki, które jako studentki pedagogiki włożyły w opiekę całe swoje serce i energię . Dzieci nie schodziły im z kolan, a w dniu odjazdu i rozstania nie brakowało wzruszeń i łez, również w oczach kadry.

Starsze dzieci miały zaś frajdę przy łowieniu ryb w jeziorze, a popołudniami wszyscy razem korzystali z różnych form zabawy. Dzieci przejęte wrażeniami żywo opowiadały o spotkaniu z klownem, o wspólnym pieczeniu chleba w piekarni na wyjeździe oraz o wizycie w Górsku w Galerii Rzeźby Ptaków.

Na szczególną wzmiankę zasługuje bardzo pozytywna opinia pedagogów i wykładowców dotycząca zarówno matek jak i dzieci. Panie były aktywne i chętnie uczyły się, zadawały pytania i żywo interesowały się nowymi metodami w wychowaniu młodego pokolenia.

Podczas serwowania posiłków wszyscy pomagali personelowi obsługi oraz wspierali się wzajemnie. Uczestnicy wykazali się też wysoką kulturą przy korzystaniu z dostępnych im dóbr. Właściciel ośrodka podkreślał porządek, jaki pozostawiono po sobie w zajmowanych wcześniej kwaterach. Powyższe świadczy przecież o wartościach jakie rodziny prezentują .

Obóz Akademii Rodzica był też okazją dla pani, która w ramach projektu, zatrudniona jest w MGOPS w Krobi od 6 sierpnia bieżącego roku, na stanowisku asystenta rodziny. Pojawiła się dla niej możliwość poznania rodzin w różnych niż zwykle okolicznościach, co pozwoliło na ich wstępną analizę pod kątem ewentualnych problemów i potrzeb.

Przed nami kolejne miesiące współpracy z rodzinami i pozostałe działania projektowe, które mamy nadzieję, że wzorem lat ubiegłych będą owocne.

Maria Bruź

Zapraszamy!!!