poniedziałek 15 Lip 2024

Spotkanie z Wojciechem Nowakowskim

„Dobrze jest poznawać świat, ale poznać Polskę to święty obowiązek”- mówił  dziennikarz, producent telewizyjny, podróżnik i pedagog – Wojciech Nowakowski, który odwiedził bibliotekę publiczną 22 października.Urodził się 1 listopada w 1955 roku. W 1979 roku ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy uzyskując tytuł magistra pedagogiki. Pracował w mediach lokalnych, oraz w Programie Trzecim Polskiego Radia i Rozgłośni Harcerskiej. W latach 80-tych pracował, jako prezenter „Teleexpresu”.

  Był współautorem i prezenterem telewizyjnego programu satyrycznego „Ekspress Dimanche”. Jest laureatem wielu nagród za niekonwencjonalną promocję polskiej turystyki. Obecnie realizuje projekt telewizyjny „Obieżykraj”, czyli Kanon Krajoznawczy Polski pt. „Dookoła Wojtek Polska”, na który składa się seria filmów opisujących najciekawsze i najcenniejsze obiekty oraz miejsca polskiego krajobrazu. Filmy te można obejrzeć na telewizyjnym kanale Planete +.

Podczas spotkania w bibliotece pan Nowakowski wyświetlił kilka krótkich filmików, w których brał udział. Przedstawiały one historię, kulturę i obyczaje w dawnych i teraźniejszych czasach. Pan Wojtek zaprezentował takie zakątki Polski jak Gniew, Przemyśl, Toruń, Bieszczady i Mazury. Powiedział, że Polskę żeby poznać, wysmakować i zbratać się z nią, trzeba lat. Że każdy region bogaty jest w inne krajobrazy, przyrodę, historię, zabytki i ludzi o innych zwyczajach i kulturze. Wspominał swoje najciekawsze wyprawy oraz ciekawych nietuzinkowych ludzi, jakich spotkał na swojej drodze. Zapytany kiedyś o miejsce z odwiedzanych, które najbardziej zapadło mu w pamięć odpowiedział;

„Jeśli idziesz na spotkanie z ukochaną dziewczyną, a ona za każdym razem jest zupełnie inna, zupełnie inaczej ubrana i uczesana, rozmowna albo milcząca, przystępna albo skryta, roześmiana albo rozgniewana, który jej obraz zapamiętasz? Myślę, że wszystkie, tylko przywoływać je będziesz stosownie do chwili i do swojego nastroju. Właśnie takie, pełne uczuć i emocji, były moje spotkania z Polską przeżywane w różnych porach roku.”

Pan Nowakowski zachęcał młodzież do spacerów i wypraw, żeby poznawali swój kraj i swoją kulturę, bo Polska ma jeszcze wiele ciekawych zakątków, których nie znamy. Trzeba być ciekawym i otwartym na poznawanie nowych miejsc, ludzi i ich zwyczajów.

Młodzież podziękowała prelegentowi oklaskami i bukietem kwiatów za ciekawą lekcje geografii i historii.

W spotkaniu z podróżnikiem brała udział młodzież gimnazjalna z Krobi i z Kółka Dziennikarskiego z Pudliszek.