piątek 24 Maj 2024

Ja minę…Ty miniesz…On minie…

W jesienny wieczór 8 listopada po raz kolejny odbyły się  Literackie Zaduszki poświęcone wszystkim tym, którzy kiedyś odeszli. Ten listopadowy dzień dał  nam sposobność, aby w pośpiechu codzienności zastanowić się przez chwilę nad istotą życia i śmierci. W klimat panującej za oknami pory roku oraz w nastrój refleksji i zadumy nad mijającym czasem wprowadziła wszystkich dyrektor Biblioteki Publicznej Maria Szpurka słowami;

 

 Jesteśmy tu razem, by połączyła nas poezja. Pragniemy dzielić się refleksją o tajemnicy przemijania i odkrywać w poetyckich strofach to, co dobre i piękne. Warto wsłuchać się w ciszę własnego serca i powiedzieć sobie: „Żyje nie tylko dla siebie, ale i dla innych”

Wśród wierszy zaprezentowanych podczas spotkania, znalazły się utwory m.in. ks. Jana Twardowskiego, Jana Pawła II, Joanny Kulmowej, Kazimiery Iłłakowiczówny, Władysława Broniewskiego, Elżbiety Daniszewskiej, Danuty Gellnerowej, Hanny Łochockiej.

Mogliśmy wysłuchać także popularnych piosenek, a swym śpiewem urzekali nas: Czesław Niemen, Stare Dobre Małżeństwo, Michał Bajor, Czerwone Gitary, Marek Grechuta, Krzysztof Krawczyk, Tomasz Kamiński.

W blasku płonących świec wiersze czytali bibliotekarze i zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Krobia Katarzyna Szablewska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Krobi Ireneusz Jóźwiak, radna Rady Miejskiej w Krobi Elżbieta Dopierała, przedstawicielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krobi – Apolonia Dykcik, Zofia Hądzlik, Jadwiga Wojciechowska, Barbara Przybył, Czesława Czwojda, oraz Jadwiga Szydłowska, Czesława Guderska, Krystyna Adamek, Anna Przybył, druh Zbigniew Gruszczyński.

Atmosfera podczas spotkania z poezją była wyjątkowa nie tylko za sprawą zaprezentowanych utworów poetyckich i muzycznych, ale przede wszystkim dzięki zgromadzonej widowni.  

 

Liryczny nastrój tego wieczoru udzielił się wszystkim zebranym. Przy kawie i ciastkach długo jeszcze wymieniali wrażenia i wyrażali nadzieję na rychłe spotkanie na kolejnym wieczorze poezji.