poniedziałek 20 Maj 2024

„Józef Zwierzycki. Chluba czterech państw”.

13 czerwca 2014 r. w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi odbyła się promocja książki Kazimierza Urbańskiego „Józef Zwierzycki. Chluba czterech państw”. Książka została wydana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Krobia. Przybyłych gości powitała dyrektor Gminnego Centrum Kultury pani Agnieszka Wujek. Swoją obecnością zaszczycili nas: senator Marian Poślednik, Jerzy Ptak członek Zarządu Powiatu Gostyńskiego, Radni Powiatowi, burmistrz Sebastian Czwojda, Przewodniczący Rady Miejskiej Ireneusz Jóźwiak, dyrektor ZSPiG w Krobi Józef Czarnecki, mieszkańcy Krobi oraz młodzież. 

Czytaj więcej: „Józef Zwierzycki. Chluba czterech państw”.

„Matki, mamy, mamuśki…”

Po raz kolejny Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi 9 maja br. zorganizowała Wieczór Poetycki pt.''Strofy o Matce”. Matka – synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego szczęścia i wiary w to, co piękne i szlachetne, była i jest natchnieniem dla poetów, artystów i kompozytorów. Opiewano ją w pieśniach, utrwalano na płótnie. W programie wieczoru znalazły się utwory poświęcone matkom spracowanym i zmęczonym, uśmiechniętym i radosnym, dumnym ze swojego macierzyństwa a także tym, które radość życia oddały swoim dzieciom.

Czytaj więcej: „Matki, mamy, mamuśki…”

„Nasi sąsiedzi – kraje graniczące z Polską”. Warsztaty dla przedszkolaków

 

25 września  br. Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Krobi odwiedziła pani Ada Wesołowska z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej  w Poznaniu.  Pani Ada przeprowadziła warsztaty pt. „ Nasi sąsiedzi – kraje graniczące z Polską”. W spotkaniu  tym wzięły udział dzieci z grupy „Biedronek” z Przedszkola Samorządowego pod Świerkami  w Krobi.

Czytaj więcej: „Nasi sąsiedzi – kraje graniczące z Polską”. Warsztaty dla przedszkolaków

„Migawki z Norwegii”

Mimo, iż Norwegia jest krajem odległym, to w czwartkowe popołudnie (21 lutego br.) była na wyciągnięcie ręki.  Mogliśmy się przenieść do tego pięknego kraju dzięki pani Halinie Radole, której ogromną pasją są podróże i dzielenie się tym co zobaczy z innymi.  Pani Halina z wykształcenia jest bibliotekarką i pracuje jako instruktor powiatowy. Jest członkinią Światowego Związku Esperantystów i to daje jej możliwość wyjazdu na kongresy do różnych zakątków świata. Tym razem gościła w pięknym skandynawskim kraju malowniczych fiordów i białych nocy. Pokazane nam przez panią Halinę  fotografie zapraszały w najciekawsze rejony Norwegii. Zobaczyliśmy między innymi: Trondheim,  miasto najbardziej wysunięte na północ, które posiada wiele zabytków oraz  piękne ogrody.

Czytaj więcej: „Migawki z Norwegii”

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku.

 

W sobotę 3 września  br. odbyła się w całej Polsce akcja pn. „Narodowe Czytanie”. To już piąta edycja czytania wielkich polskich powieści, którą swoim patronatem objęła Para Prezydencka. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” W.St. Reymonta, ”Weselem” St. Wyspiańskiego, „Popiołami” St. Żeromskiego oraz powieścią M. Dąbrowskiej „Noce i dnie”. „Quo vadis” to niewątpliwie najgłośniejszy sukces pisarski Henryka Sienkiewicza opowiadający o prześladowaniu pierwszych chrześcijan w Rzymie za czasów Nerona.  Pierwsze wydanie powieści ukazało się w Krakowie w 1896 roku odnosząc światowy sukces. Powieść przetłumaczona została na ponad pięćdziesiąt języków w sześćdziesięciu krajach i do dziś cieszy się wyjątkową popularnością.

Czytaj więcej: „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku.

Więcej artykułów…

  1. „Wielkanocny zajączek”