środa 23 Maj 2018

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku.

 

W sobotę 3 września  br. odbyła się w całej Polsce akcja pn. „Narodowe Czytanie”. To już piąta edycja czytania wielkich polskich powieści, którą swoim patronatem objęła Para Prezydencka. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” W.St. Reymonta, ”Weselem” St. Wyspiańskiego, „Popiołami” St. Żeromskiego oraz powieścią M. Dąbrowskiej „Noce i dnie”. „Quo vadis” to niewątpliwie najgłośniejszy sukces pisarski Henryka Sienkiewicza opowiadający o prześladowaniu pierwszych chrześcijan w Rzymie za czasów Nerona.  Pierwsze wydanie powieści ukazało się w Krakowie w 1896 roku odnosząc światowy sukces. Powieść przetłumaczona została na ponad pięćdziesiąt języków w sześćdziesięciu krajach i do dziś cieszy się wyjątkową popularnością.

Czytaj więcej: „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku.

Zapraszamy na kurs z zakresu edukacji finansowej

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi organizuje kurs z zakresu edukacji finansowej dla osób po pięćdziesiątym roku życia. Chętnych prosimy o zgłoszenie się w bibliotece do  9 listopada 2015 roku.

                                      Serdecznie zapraszamy!

 

„Nasi sąsiedzi – kraje graniczące z Polską”. Warsztaty dla przedszkolaków

 

25 września  br. Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Krobi odwiedziła pani Ada Wesołowska z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej  w Poznaniu.  Pani Ada przeprowadziła warsztaty pt. „ Nasi sąsiedzi – kraje graniczące z Polską”. W spotkaniu  tym wzięły udział dzieci z grupy „Biedronek” z Przedszkola Samorządowego pod Świerkami  w Krobi.

Czytaj więcej: „Nasi sąsiedzi – kraje graniczące z Polską”. Warsztaty dla przedszkolaków

Narodowe Czytanie 2015 – Bolesław Prus „Lalka”

W sobotę 5 września br. na Rynku w Krobi po raz drugi odbyła się akcja pn. „Narodowe Czytanie”. Publiczne czytanie największych polskich dzieł literackich zainicjował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski. Za czasów jego prezydentury odbyły się trzy odsłony Narodowego Czytania. Najpierw cała Polska czytała epopeję narodową – „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Potem sięgnięto po pełne humoru, ale też i głębokich refleksji dzieła Aleksandra Fredry. Natomiast w czasie ubiegłorocznej edycji akcji popularyzowano Trylogię Henryka Sienkiewicza. Ta piękna inicjatywa jest kontynuowana przez obecnego Prezydenta Andrzeja Dudę. Ma ona jednoczyć lokalne społeczności, przypominać znane dzieła polskiej literatury i promować czytanie książek. W tym roku wybrano „Lalkę” Bolesława Prusa, jedno z najwybitniejszych osiągnięć literackich okresu pozytywizmu. „Narodowe Czytanie” na Rynku w Krobi rozpoczęło się o godzinie 9.00. Jako pierwsza fragment „Lalki” odczytała dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Krobi.

Czytaj więcej: Narodowe Czytanie 2015 – Bolesław Prus „Lalka”

Zmiana godzin otwarcia biblioteki

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi informuje, że od września nastąpi zmiana godzin otwarcia biblioteki.

Poniedziałek

9.00

-

19.00

Wtorek

9.00

-

19.00

Środa

9.00

-

19.00

Czwartek

9.00

-

19.00

Piątek

9.00

-

15.00

Sobota

9.00

-

13.00

Dzieci z półkolonii w bibliotece

W piątek 10 lipca br. Bibliotekę Publiczną odwiedziły dzieci wraz z opiekunami z półkolonii w Krobi. Gości powitała dyrektor Maria Szpurka.  Pani dyrektor przybliżyła dzieciom sylwetkę Jana Brzechwy w związku z przypadającą w tym roku 115 rocznicą urodzin tego poety. Brzechwę nazwano poetą dziecięcej radości. Jego twórczość jest bliska dzieciom, a utwory przenoszą czytelników w wesoły, kolorowy, beztroski i pełen fantastycznych postaci i przygód świat. Kochamy go za utwory: "Brzechwa dzieciom" czy "Akademia Pana Kleksa".

Czytaj więcej: Dzieci z półkolonii w bibliotece

Słoneczny biwak

Tradycyjnie już Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi na początku wakacji zorganizowała w Chwałkowie biwak. Zwolennicy wypoczynku pod namiotami od 29 czerwca do 7 lipca spędzili noce pod brezentowym „dachem”. Pogoda w tym roku okazała się nadzwyczaj łaskawa, stąd biwakowicze mogli korzystać z kąpieli w Osiecznej, Cichowie oraz na Cegielni w Pępowie, co bez wątpienia było największą atrakcją. Dni, w których biwakowicze pozostali na miejscu wypełnione były zajęciami sportowymi, plastycznymi, zabawami na świeżym powietrzu.

Czytaj więcej: Słoneczny biwak

Parada Żywych Książek

14 maja br. odbyła się V Parada Żywych Książek, którą zorganizowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy. Tego dnia, licznie zebrani mali miłośnicy książek z Przedszkola Samorządowego „Pod Świerkami”, wyruszyli sprzed przedszkola w barwnym korowodzie promując książkę, bibliotekę i czytelnictwo. Dzieci przebrane za bohaterów z książek i bajek przeszły ulicami miasta powiewając radośnie bajkowymi chorągiewkami,  grając na instrumentach muzycznych z okrzykami „Biblioteka na was czeka”, zachęcając wszystkich mieszkańców do czytania.

Czytaj więcej: Parada Żywych Książek

Podróż po Gruzji z panią Haliną Radołą.

Halina Radoła jest z zawodu bibliotekarzem. Pracuje jako instruktor powiatowy w BPMiG w Gostyniu. Jej pasją od 27 lat jest międzynarodowy język esperanto. Jako członek Światowego Związku Esperantystów uczestniczy w wielu kongresach i imprezach, podczas których fotografuje, zwiedza, spotyka ciekawych ludzi i poznaje ich zwyczaje.


Czytaj więcej: Podróż po Gruzji z panią Haliną Radołą.

Gry, zabawy, zajęcia plastyczne, czyli ferie w bibliotece

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi  już po raz kolejny zorganizowała zajęcia dla dzieci i młodzieży, które nie wyjechały na ferie. Tegoroczne ferie dzieci spędziły w bibliotece pod hasłem „W krainie bajek i legend ”. Uczestnicy ferii grali w gry edukacyjne, gry planszowe i ruchowe. Ulubioną  zabawą było rzucanie lotkami do tarczy na punkty. Przeprowadzono kilka konkursów plastycznych m.in.: „Wesołe klauny”, „Ptaki dziwaki”, ”Pani Zima”. W związku z przypadającym Światowym Dniem Kota, którego święto przypada 17 lutego, dzieci za pomocą kredek, farb i futrzanych materiałów wyczarowały piękne koty i nadały im zabawne imiona: Filemon, Tygrysek, Kala, Leonek, Garfield, Mikuś, Ferdek, Asia itp.

Czytaj więcej: Gry, zabawy, zajęcia plastyczne, czyli ferie w bibliotece

Podsumowanie konkursu plastycznego „Świąteczna choinka”

4 grudnia w obu przedszkolach w Krobi odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Świąteczna choinka”, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi. Celem konkursu było kształtowanie wyobraźni plastycznej dzieci oraz kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych. W konkursie udział wzięło 81 dzieci które wykonały 90 prac. Wszystkie choinki były wspaniałe i niepowtarzalne. Dzieci wykorzystały różnorodne techniki plastyczne. Były prace m.in. z makaronu, piórek, szyszek i papieru. Dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Stokrotka”, oprócz prac indywidualnych wykonały wspólnie bardzo ładną i pomysłową choinkę z wytłaczanek po jajkach. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni drobnymi upominkami za piękne prace, które można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w bibliotece do 31 grudnia. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie oraz gratulujemy pomysłowości na świąteczną choinkę. 

 Wszystkim naszym małym i dużym Czytelnikom pragniemy złożyć życzenia zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.

Niech pod świąteczną choinką znajdzie się radość, szczęście, życzliwość oraz mnóstwo prezentów.Dyrektor i pracownice biblioteki.

Czytaj więcej: Podsumowanie konkursu plastycznego „Świąteczna choinka”

W sercach o bliskich nie zapominamy

„Gdyby śmierci nie było,

nikt z nas by już nie żył.

Przemijamy jak wszystko,

by w ten sposób przetrwać”

ks. Jan Twardowski

 

W jesienny wieczór 7 listopada po raz 4 odbyły się Literackie Zaduszki poświęcone tym, którzy przeszli już na drugi brzeg. W klimat panującej za oknami pory roku oraz w nastrój refleksji, zadumy, melancholii, przemijaniu ludzi i miejsc wprowadziła wszystkich dyrektor Maria Szpurka  słowami ;

Czytaj więcej: W sercach o bliskich nie zapominamy