piątek 24 Maj 2024

Parada żywych książek

Już po raz VIII, 20 czerwca odbyła się kolorowa Parada Żywych Książek, zorganizowana przez BPMiG w Krobi. W paradzie udział wzięły dzieci z Przedszkola Samorządowego „Pod Świerkami”w Krobi. Mieszkańcy gminy mogli podziwiać i oglądać około 200 bohaterów literackich najpopularniejszych książek dla dzieci.

Czytaj więcej: Parada żywych książek

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku.

 

W sobotę 3 września  br. odbyła się w całej Polsce akcja pn. „Narodowe Czytanie”. To już piąta edycja czytania wielkich polskich powieści, którą swoim patronatem objęła Para Prezydencka. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” W.St. Reymonta, ”Weselem” St. Wyspiańskiego, „Popiołami” St. Żeromskiego oraz powieścią M. Dąbrowskiej „Noce i dnie”. „Quo vadis” to niewątpliwie najgłośniejszy sukces pisarski Henryka Sienkiewicza opowiadający o prześladowaniu pierwszych chrześcijan w Rzymie za czasów Nerona.  Pierwsze wydanie powieści ukazało się w Krakowie w 1896 roku odnosząc światowy sukces. Powieść przetłumaczona została na ponad pięćdziesiąt języków w sześćdziesięciu krajach i do dziś cieszy się wyjątkową popularnością.

Czytaj więcej: „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku.

Zapraszamy na kurs z zakresu edukacji finansowej

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi organizuje kurs z zakresu edukacji finansowej dla osób po pięćdziesiątym roku życia. Chętnych prosimy o zgłoszenie się w bibliotece do  9 listopada 2015 roku.

                                      Serdecznie zapraszamy!

 

„Nasi sąsiedzi – kraje graniczące z Polską”. Warsztaty dla przedszkolaków

 

25 września  br. Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Krobi odwiedziła pani Ada Wesołowska z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej  w Poznaniu.  Pani Ada przeprowadziła warsztaty pt. „ Nasi sąsiedzi – kraje graniczące z Polską”. W spotkaniu  tym wzięły udział dzieci z grupy „Biedronek” z Przedszkola Samorządowego pod Świerkami  w Krobi.

Czytaj więcej: „Nasi sąsiedzi – kraje graniczące z Polską”. Warsztaty dla przedszkolaków

Narodowe Czytanie 2015 – Bolesław Prus „Lalka”

W sobotę 5 września br. na Rynku w Krobi po raz drugi odbyła się akcja pn. „Narodowe Czytanie”. Publiczne czytanie największych polskich dzieł literackich zainicjował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski. Za czasów jego prezydentury odbyły się trzy odsłony Narodowego Czytania. Najpierw cała Polska czytała epopeję narodową – „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Potem sięgnięto po pełne humoru, ale też i głębokich refleksji dzieła Aleksandra Fredry. Natomiast w czasie ubiegłorocznej edycji akcji popularyzowano Trylogię Henryka Sienkiewicza. Ta piękna inicjatywa jest kontynuowana przez obecnego Prezydenta Andrzeja Dudę. Ma ona jednoczyć lokalne społeczności, przypominać znane dzieła polskiej literatury i promować czytanie książek. W tym roku wybrano „Lalkę” Bolesława Prusa, jedno z najwybitniejszych osiągnięć literackich okresu pozytywizmu. „Narodowe Czytanie” na Rynku w Krobi rozpoczęło się o godzinie 9.00. Jako pierwsza fragment „Lalki” odczytała dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Krobi.

Czytaj więcej: Narodowe Czytanie 2015 – Bolesław Prus „Lalka”

Zmiana godzin otwarcia biblioteki

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi informuje, że od września nastąpi zmiana godzin otwarcia biblioteki.

Poniedziałek

9.00

-

19.00

Wtorek

9.00

-

19.00

Środa

9.00

-

19.00

Czwartek

9.00

-

19.00

Piątek

9.00

-

15.00

Sobota

9.00

-

13.00

Dzieci z półkolonii w bibliotece

W piątek 10 lipca br. Bibliotekę Publiczną odwiedziły dzieci wraz z opiekunami z półkolonii w Krobi. Gości powitała dyrektor Maria Szpurka.  Pani dyrektor przybliżyła dzieciom sylwetkę Jana Brzechwy w związku z przypadającą w tym roku 115 rocznicą urodzin tego poety. Brzechwę nazwano poetą dziecięcej radości. Jego twórczość jest bliska dzieciom, a utwory przenoszą czytelników w wesoły, kolorowy, beztroski i pełen fantastycznych postaci i przygód świat. Kochamy go za utwory: "Brzechwa dzieciom" czy "Akademia Pana Kleksa".

Czytaj więcej: Dzieci z półkolonii w bibliotece

Słoneczny biwak

Tradycyjnie już Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krobi na początku wakacji zorganizowała w Chwałkowie biwak. Zwolennicy wypoczynku pod namiotami od 29 czerwca do 7 lipca spędzili noce pod brezentowym „dachem”. Pogoda w tym roku okazała się nadzwyczaj łaskawa, stąd biwakowicze mogli korzystać z kąpieli w Osiecznej, Cichowie oraz na Cegielni w Pępowie, co bez wątpienia było największą atrakcją. Dni, w których biwakowicze pozostali na miejscu wypełnione były zajęciami sportowymi, plastycznymi, zabawami na świeżym powietrzu.

Czytaj więcej: Słoneczny biwak